Αναρριχάται η Ένωση... βυθίζεται ο Ολυμπιακός

Οι «βυσσινί» επικράτησαν των «μαυροπράσινων» με 2-1

Νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η Ένωση κόντρα στον Ολυμπιακό η οποία δείχνει πόσο σκληροτράχηλη είναι φέτος. Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα ο Ολυμπιακός ο οποίος μένει στα χαμηλά της βαθμολογία. Δίκαιη νίκη για την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός είχε μόνο μία φάση στον αγώνα.

Ά ημίχρονο

Δυνατά μπήκε η ΕΝΠ στον αγώνα με τους Μέιρα και Ντιαβαρά να έχουν αρκετή διάθεση να απειλήσουν την εστία του Μολ. Στο 5ο λεπτό μετά και το φάουλ που κέρδισε ο Ντιαβαρά, ο Μέιρα ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Μετά και από αυτή την μεγάλη ευκαιρία ήρθε το σοκ για την Ένωση. Στην αντεπίθεση ο Ολυμπιακός έγινε για 1η φορά απειλητικός, με τον Χέντρικς να είναι ο τελικός αποδέκτης της μπάλας μετά την κόντρα στο τελειώμα του Πεχλιβάνη και ακολούθως το σουτ του Χέντρικς να καταλήγει στα δίχτυα και να ανοίγει το σκορ για τους μαυροπράσινους.

Από εκείνο το σημείο και μετά δεν σημειώθηκε κάποια άλλη καλή φάση. Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα νωρίς στον αγώνα και ακολούθως το διαχειρίστηκε με σχετική ευκολία καθώς η Ένωση κρατούσε μεν περισσότερο την μπάλα αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσει κάποια καλή ευκαιρία και να απαντήσει στο γκολ του Χέντρικς. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη διαχειριζόταν με ευκολία το 1-0.

Μετά το 25ο λεπτό η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά ξεκίνησε δειλά δειλά να απειλεί με κάποια σουτ. Πρώτα ήταν η προσπάθεια του Μαυρουδή στο 27ο λεπτό, για να ακολουθήσει μετά από 16 λεπτά και το 43ο λεπτό το σουτ του Ντιαβαρά που μπλόκαρε εύκολα ο Μολ. Το σουτ αυτό προήλθε από το κλέψιμο του Ντιαβαρά επάνω στον Μουκτάρη από αριστερά.

Στο επόμενο δίλεπτο η ΕΝΠ έγινε ακόμα πιο απειλητική. Στο 44ο λεπτό μετά από την γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Λουσέρο, ο Μέιρα έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά το σουτ του πέρασε έξω.

Στο 45ο λεπτό ήρθε η ώρα για τα πανηγύρια στην Ένωση. Με πολύ ωραία σέντρα από δεξιά ο Κωνσταντίνου βρήκε τον Βουτσένοβιτς εντός περιοχής, ο οποίος με πολύ ωραία καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Μολ και έκανε το 1-1.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το 1ο ημίχρονο.

Β΄ ημίχρονο

Δυνατά θέλησε να μπει στο 2ο ημίχρονο και πάλι η Ένωση. Κρατούσε περισσότερο μπάλα, έδειχνε διάθεση να απειλήσει αλλά δεν μπορούσε να μετουσιώσει την κατοχή της σε κάποια καλή ευκαιρία. Για να καταλάβει κάποιος την εικόνα στο 2ο μέρος η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 59ο λεπτό, όταν από αριστερά ο Μέιρα έκλεψε την μπάλα και με την πάσα του έφερε την μπάλα σε πολύ καλό σημείο για σουτ. Εκεί κινήθηκε ο Κωνσταντίνου αλλά η μπάλα πήγε ψηλά.

Η συνέχεια δεν έφερε κάποια άλλη φάση με το σκηνικό ίδιο. Η Ένωση είχε την μεγαλύτερη κατοχή αλλά χωρίς την μεγάλη ευκαιρία πέραν από κάποιες προσπάθειες εύκολες για τον Μολ. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός ήταν σε παθητικό ρόλο και δεν μπορούσε να φτιάξει φάση.

Η ώρα κυλούσε, οι αλλαγές διαδέχονταν η μία την άλλη και κάπου στο 76ο λεπτό ήρθε το 2ο γκολ για την Ένωση. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γεβρέμοβιτς Λαμί και Έχμαν προσπάθησαν για την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα και να ξεκινάνε τα πανηγύρια στο Τάσος Μάρκου. Με το που μπήκε το γκολ ξεκίνησε έλεγχος της φάσης κατά πόσον υπήρχε χέρι. Η εξέταση έγινε και το γκολ επικυρώθηκε και επίσης χρεώθηκε στον Λαμί.

Μετά και από αυτό το γκολ ο Γιάννης Πετράκης έκανε τις αλλαγές του για να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική, την ίδια ώρα που ο Μαρίνος Σατσιάς έκανε αλλαγές για να κρατήσει το σκορ. Όσες αλλαγές και να έγιναν τίποτα δεν άλλαξε, το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος και η Ένωση πανηγύρισε μια μεγάλη και δίκαιη νίκη που την ανεβάζει βαθμολογικά.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός βυθίζεται ενώ στο αποψινό παιχνίδι έκανε μόνο την τελική του γκολ.

Εντεκάδες:

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο, Ντιαβαρά (67΄   Λαμί), Μέιρα (87΄   Μπεν Αμί), Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου, Βουτσένοβιτς (67΄   Ρουσιάς), Κωτσόνης (87΄   Κατσιάρης), Μαυρουδής (73΄   Βούκσεβιτς)

Ολυμπιακός: Μολ, Καρτασιάν, Μπάρντι (86΄   Κυριάκου), Μουκτάρης, Σάλι (62΄   Κορομά), Μάρκοβιτς, Γκεριέρ, Ψύχας (80΄   Ντεσιρέ), Πεχλιβάνης (62΄   Ευτυχίδης), Σλόγκαρ (80΄   Κα), Χέντρικς

Σκόρερ: 45΄   Βουτσένοβιτς, 76΄   Λαμί 6΄   Χέντρικς

Κίτρινες: 50΄   Βουτσένοβιτς, 71΄   Λουσέρο / 4΄   Μουκτάρης, 26΄   Γκεριέρ, 48'  Μάρκοβιτς, 85΄  Κα, 88΄   Κορομά

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Δημήτρης Κουμή

VAR: Κωνσταντίνος Φωτίου