«Ξεμπούκωσε» με Κορόμα!

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό που κέρδισε στο ΓΣΠ τον Ακρίτα με 1-0

Έξι αγωνιστικές χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να πάρει το πρώτο του τρίποντο στην σεζόν, με τον  Κορομά να είναι ο χρυσός σκορερ με το γκολ του στο 64ο λεπτό.

Ά ημίχρονο:

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση, με τον Ακρίτα να κρατάει περισσότερο την μπάλα αλλά να είναι μια ανούσια κατοχή.     Πιο παθητικός ο Ολυμπιακός.

Ο Ακρίτας εξαργύρωσε την κατοχή της μπάλας που είχε καταγράφοντας την 1η φάση στο 13ο λεπτό. Ο Γαβριήλ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Μολ να αποκρούει ασταθώς. Μετά από αυτή την φάση το παιχνίδι έγινε μέτριο και ο Ολυμπιακός με την σειρά του προσπαθούσε να ανεβάσεις στροφές.

Στο 25ο λεπτό η ομάδα του Ιωάννη Πετράκη έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Φίλιππος Ευτυχίδης βρέθηκε στην περιοχή και με 2 σουτ επιχείρησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά σε 1ο χρόνο ο Περντρέου είπε όχι και σε 2ο χρόνο έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 39ο λεπτό ο Ακρίτας έχασε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Σταύρο Γαβριήλ μετά από ωραία ντρίπλα να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα μόλις έξω.

Ακολούθως στο 41ο λεπτό ο Ολυμπιακός άγγιξε το 1-0. Μετά από κόρνερ του Σάλι ο Μπαρντί έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Οι μαυροπράσινοι λίγο πριν το τέλος του 1ου μέρους πλησίασε ξανά στο γκολ με τον Χέντρικς να αστοχεί στο τετ α τετ με τον Περντρέου και να παραμένει το 0-0 στο 1ο ημίχρονο.

Β΄ ημίχρονο:

Στο 2ο ημίχρονο ο Ακρίτας ξεκίνησε με 3 αλλαγές έτσι ώστε να φρεσκαριστεί η ομάδα και να γίνει ακόμα καλύτερη. Στο πρώτο δεκάλεπτο του 2ου ημιχρόνου το ματς ήταν ισορροπημένο με καμία αξιόλογη επιθετική προσπάθεια ούτε από την μία πλευρά αλλά ούτε και από την άλλη.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβαίνει και αναζητά το γκολ με περισσότερη ένταση. Ο χρόνος κυλούσε, οι αλλαγές ήταν αρκετές και από τις 2 πλευρές και στο 64ο λεπτό ήρθε το ζητούμενο για τους γηπεδούχους. Στο συγκεκριμένο λεπτό έγινε η 1η καλή φάση με τον Ολυμπιακό να ανοίγει το σκορ. Έγινε μπαλιά προς το μέρος του Κορομά που φαινόταν διαχειρίσιμη για τον Ντράμε και τον Περντρέου που σταμάτησαν στην φάση και ο Κορομά κυνήγησε την μπάλα πήρε την κεφαλιά και σε κενή εστία σκόραρε με πλασέ.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός άρχισε να ελέγχει το παιχνίδι με τον Ακρίτα να δυσκολεύεται να βρει απαντήσεις στο γκολ που δέχθηκε. Δημιούργησε μερικές προυποθέσεις η ομάδα του Νταβίντ Μπαντία αλλά μέχρι εκεί. Ο χρόνος κυλούσε ο Ακρίτας δεν ολοκλήρωνε κάποια φάση με τον Ολυμπιακό να απειλεί στο 86ο λεπτό με το σουτ του Σλόγκαρ να χτυπάει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Μετά και από αυτή την φάση δεν σημειώθηκε κάτι άλλο με τον Ολυμπιακό να κερδίζει με 1-0 και να κατακτά το πρώτο τρίποντο στην σεζόν.

Εντεκάδες:

Ολυμπιακός: Μολ, Καρτασιάν, Μπαρντί, Σάλι (61΄   Κορόμα), Γκεριέρ, Έσελινκ, Ντόσης, Ευτυχίδης (77΄   Κυριάκου), Πεχλιβάνης (61΄   Σλόγκαρ), Χέντρικς (69΄  Ψύχας), Νάνι (69΄   Μάρκοβιτς).

Ακρίτας: Περντρέου, Ντράμε, Κονέ (47΄  Αλεκσέεβ), Άμπραχαμ, Ελ Τζεμιλί (47΄   Κόρατς), Μπερνάρντι, Γαβριήλ (68΄   Αμπντουσαλάμοφ), Σέχιτς, Ραμίρες (82΄   Ζουνίνιο), Καραγιάννης (47΄   Φοριέλ), Μασάδο.

Σκόρερ: 64΄   Κορομά

Κίτρινες: 59΄   Νάνι, 81΄   Γκεριέρ / 20' Κονέ, 68΄   Ντράμε

΄Αποβολές: - / -

Διαιτητής: VAR: Μάριος Χριστοφόρου

Ολυμπιακός: Τελευταία Ενημέρωση