Φέρε την κούπα στον Τακτακαλά… 44 χρόνια μετά

Μέρες του 1977 ζουν οι Λευκωσιάτες που επικράτησαν στη Λεμεσό της ΑΕΛ τσεκάροντας εισιτήριο για τον τελικό

«Κτύπα Ολυμπιακέ μου, κτύπα ξανά. Κτύπα Ολυμπιακέ μου, ανέβα ψηλά». Ο ύμνος των μαυροπρασίνων της Λευκωσίας ακούεται έντονα όσο ποτέ άλλοτε στη σύγχρονη ιστορία τους αφού στον δεύτερο επαναληπτικό ημιτελικό κυπέλλου με την ΑΕΛ, η ομάδα του Τακτακαλά κέρδισε με 1-0 (11’ πεν. Σαλί) και οριστικοποίησε την παρουσία της στον φετινό τελικό. Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό μετά από 30 χρόνια, ενώ 44 χρόνια έπειτα, θα διεκδικήσει το δεύτερο τρόπαιο στην Ιστορία του, σ’ αυτόν τον θεσμό.

Σε ένα παιχνίδι που σε όλο το 90λεπτό του δεν είχε ενδιαφέρον, η ομάδα της Λευκωσίας πέτυχε τον μεγάλο στόχο, ενώ αυτή της Λεμεσού έδωσε συνέχεια στην αγωνιστική… κατρακύλα της την τελευταία εβδομάδα.

Είχε την κατοχή και τη διάθεση με το μέρος της η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο, όμως, η τύχη και το καθαρό μυαλό της… γύρισαν την πλάτη. Μία ένα χέρι-πέναλτι του Τόρες στο 9’ που έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό και άνοιξε το σκορ λίγο αργότερα (11’) και μία η απερίσκεπτη ενέργεια του Σάντος να κτυπήσει με το χέρι αντίπαλο στο πρόσωπο (42’) και να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη, έβγαλαν την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ εκτός από τη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Παρόλο που οι γαλαζοκίτρινοι είχαν δυο-τρεις καλές ευκαιρίες για γκολ με τον Μιχαήλ να σώζει την ομάδα του, δεν έπεισαν συνολικά με την απόδοσή τους, ενώ το γρήγορο γκολ-πέναλτι των μαυροπράσινων, αποσυντόνισε την ΑΕΛ που έμοιαζε να μην μπορεί να κάνει και πολλά για να πετύχει ένα τέρμα. Έτσι, στην ανάπαυλα ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-0, ενώ αξίζει να αναφερθεί πως ο Πορτογάλος διαιτητής Μάριο Βερίσιμο, στη φάση του πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού και της αποβολής έκανε χρήση του μόνιτορ του VAR.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ό,τι έπρεπε για όσους αντιμετωπίζουν θέματα… αϋπνίας, αφού δεν υπήρχε τίποτα ιδιαίτερο προς καταγραφή. Ούτε από θέμα ευκαιριών, ούτε για οτιδήποτε άλλο. Το σκορ δεν διαφοροποιήθηκε, ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμά του, η ΑΕΛ έμοιαζε ανήμπορη να μπει στο παιχνίδι και το τελικό σφύριγμα του Βερίσιμο βρήκε «μαυροπράσινο» ενθουσιασμό από τη μια και «γαλαζοκίτρινα» σκυθρωπά κεφάλια απ’ την άλλη.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Πάντιτς, Γεωργίου (67' Αβραάμ), Τόρες (73' Αβντιγιάι), Μεντόγεβιτς, Ζντραφκόφσκι (62' Αντάμοβιτς), Ντανίλο (74' Μπάμπιτς), Ριέρα (61' Παπαφώτης), Μαέ.

Ολυμπιακός (Τσεντομίρ Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια (53' Σ. Ανδρέου), Σωτηρίου, Ε. Κυριάκου, Χάνι (58' Ζαχαρίου), Νάνι, Γαρουφαλιάς, Σαντάνα (71' Χαραλάμπους), Σαλί, Μάντζης (72' Μανρίκε).

Στάδιο: Τσίρειο.

Σκόρερ: 11' πεν. Σαλί.

Κίτρινες: 13' Αβντιγιάι, 34' Πάντιτς, 59' Γεωργίου, 71' Παπαφώτης, 90' + 4 Αντάμοβιτς / 37' Γαρουφαλιάς, 65' Ζαχαρίου.

Αποβολές: 42' Σάντος (δεύτερη κίτρινη).

Διαιτητής: Φάμπιο Βερίσιμο (Πορτογαλία).

Α’ βοηθός: Νίκος Εγγλέζου.