Ολυμπιακός-Δόξα 1-1: Δεν «χ»άρηκε κανείς

Πρώτος βαθμός για τις δύο ομάδες

Στο 1-1 έμειναν Ολυμπιακός Λευκωσίας και Δόξα Κατωκοπιάς στο Μακάρειο στάδιο για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Η Δόξα προηγήθηκε με τον Ασαμόα στο 1ο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό όμως να είναι η ομάδα με τις περισσότερες ευκαιρίες. Στο 2ο ημίχρονο οι «μαυροπράσινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Οικονομίδη, ενώ στο 93' η Δόξα έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει την νίκη με τον Μουχτάρη, ο οποίος βρήκε το δοκάρι.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την αναμέτρηση η Δόξα κι αυτό γιατί μόλις στο 7ο λεπτό ο Ασαμόα πήρε την μπάλα και με εξαιρετικό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπάτζα και έκανε το 0-1. Στο 21’ η Δόξα έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ της. Από τραγικό λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Μέσκα βρέθηκε μόνος με τον Μπάτζα, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να πραγματοποιεί μεγάλη απόκρουση και να σώζει την ομάδα του. Στο 23’ ο Ακόστα έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ αλλά χωρίς αντίκρισμα για τους γηπεδούχους. Στο 33’ ο Ολυμπιακός απείησε με τον Ζαχαρίου, ο οποίος βρέθηκε στο 2ο δοκάρι, στην πλάτη της άμυνας, αλλά η μπάλα πήγε ψηλά. Στο 36’ ο Αζουλάο έκανε το σουτ αλλά βρήκε το δοκάρι, με τον Ολυμπιακό να πιέζει για την ισοφάριση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σαμπίνια από κοντά σε μία φάση διαρκείας, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόπηκε λίγο πριν από τη γραμμή από τον Γκρεμσλ, στην τελευταία καλή στιγμή του 1ου μέρους.

Στο 55’ ο Ολυμπιακος δικαιώθηκε για τις χαμένες ευκαιρίες και την επιμονή που έδειξε στο 1ου ημιχρόνο και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Οικονομίδη ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε και πήγε στα δίχτυα του Γκρεμσλ. Στο 70’ ο Μπραμπίγια έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά για λίγο η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα, στην πρώτη καλή στιγμή της Δόξας μετά από ώρα. Στο 80’ ο Ασαμόα σκόραρε για την Δόξα, αλλά το γκολ του σωστά ακυρώθηκε καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 93’ ο Μουχτάρης έπιασε την κεφαλιά και βρήκε το δοκάρι. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό, τον πρώτο τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Διακριθέντες:

Ολυμπιακός: Πολύ καλοί επιθετικά οι «μαυροπράσινοι», έχασαν αρκετές ευκαιρίες και σίγουρα θα νιώθουν πως άξιζαν κάτι παραπάνω. Ο Οικονομίδης σκόραρε το πρώτο τους γκολ, στην επιστροφή τους, με τον αρχηγό να συμβάλλει τα μέγιστα.

Δόξα: Πολύ καλό ματς από τον Ασαμόα, προκάλεσε αρκετούς «πονοκεφάλους» στον αντίπαλο του.

Απογοήτευσαν:

Ολυμπιακός: Μέτρια η άμυνα της ομάδας, έχει κάποια ζητήματα και χρειάζεται βελτίωση στην δύσκολη και απαιτητική συνέχεια.

Δόξα: Δεν απογοήτευσε κάποιος με την απόδοση του.

Κοουτσάρισμα:

Ολυμπιακός (Χριστοδούλου): Πολύ καλή απόδοση έπιασε η ομάδα του, θα μπορούσε να πάρει ακόμη και την νίκη, αναμένεται ανάλογη συνέχεια. Είναι η ομάδα που μπορεί να κάνει την ζημιά.

Δόξα (Χατζηλούκας): Πρώτος βαθμός για την ομάδα του, αναμένεται κι αυτή να γίνεται όλο και καλύτερη στην συνέχεια.

Διαιτησία ( Λεόντιος Τράττου): Υπήρξαν κάποια παράπονα, πολλά τα φάουλ, ωστόσο ήταν καλή η διαιτησία του.

Ολυμπιακός: Μπάτζα, Ψάλτης, Καντέ, Τζεράλδο, Οικονομίδης, Ακόστα, Κα (Ντουβεντρού 79'), Λεάλ (Σωτηρίου 93'), Ζαχαρίου,Παχίπης (Αγιτέ 46'), Νανίσιο

Δόξα: Γκρεμσλ, Ντερβίτ, Λουίς Κάρλος, Μιντίκκης, Μπόλιεβιτς, Αλεξάνδρου, Ασαμόα (Παπαφώτης 86'), Αρτάμπε (Μουχτάρης 74'), Τραϊτσέφσκι, Μέσκα (Μπραμπίγια 63'), Καρλάο

Σκόρερς: Οικονομίδης / Ασαμόα

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Αλεξάνδρου, Ασαμόα